Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri nelerdir? Depresif bozukluk bulguları tek başına hesaba katıldığında sık görülür, fakat bir grupta çöküntü bulguları ortaya çıktığında bir hastalık oluşturur. Örneğin, pek çok ademoğlu uyku sorunu yaşar (çok uyumak yahut yetersiz uyumak) ve tek başına alınırsa, bu bir hafıza hastalığı değildir, fakat bu, depresif bir ruh durumu ve ilgisizlik gibi diğer semptomlarla beraber belli bir süre ortaya geldiği zaman daha evvela haz alan aktiviteler, başkaları arasında, önemli depresif bozukluk olarak tariflenir duruma gelir. Majör depresif bozukluğu semptomları, Ruhsal Bozukluğun Teşhis ve İstatistik El Kitabı, Beşinci Baskı’dahi (DSM-5) tanımlanmıştır.

Majör Depresyon Nedir? Depresif Belirtileri Nelerdir.

Majör depresyon bozukluğu yahut MDB biçiminde de bilindik önemli çöküntü, tıpkı iki haftalık dönemde aşağıdakilerden beşi yahut daha çoğu ortaya geldiği zaman tespit edilir (en az biri azalan alaka yahut haz yahut depresif ruh durumu olmalıdır):

 • Depresif ruh durumu (çocuklar ve ergenler için bu bunun beraberinde huzursuz bir ruh durumu de olabilir)
 • Neredeyse bütün aktivitelerde azalmış alaka yahut haz kayıbı (anhedoni)
 • Önemli kg farklılığı yahut iştah sorunu (çocuklar için bu, beklenilen kg alımını sağlayamama olabilir)
 • Uyku sorunu (uykusuzluk [çok az uyumak] yahut hipersomni [çok çok uyumak])
 • Psikomotor acıtasyon (diğer şeylerin beraberinde istemsiz hareketlere niçin olabilen kaygılı huzursuzluk) yahut gerilik (psikolojik ve fizyolojik yavaşlama)
 • Yorgunluk yahut enerji kayıbı
 • Değersizlik duyguları
 • Düşünme yahut yoğunlaştırılmış olma becerisinde eksilme; kararsızlık
 • Tekrarlayan vefat kanaatleri, belli bir plan olmaksızın yineleyen intihar kanaati yahut intihar girişimi yahut intihar için belli bir plan
 • Depresyon bulguları şahıstan şahsa değişir. Yardım alma zamanının geldiğini bilmek için bu depresif bozukluk bulguları listesini okuyun.

Majör Depresyon Nedir Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon nedir

Majör depresyon semptomları en süregelen olanı olmakla beraber, kendisine mahsus semptomları olan diğer depresif bozukluklar dahi vardır. Örnekler şunları içerir:

 • Endişeli sorunlu çöküntü – diğerlerinin beraberinde, kilitli yahut huzursuz hissetme yahut korkunç bir şeyin olacağına dair kaygı gibi ilave depresif bulgular içerir.
 • Melankolik özelliklere sahip çöküntü – diğerlerinin beraberinde ekstrem suçluluk yahut normalden iki saat evvela uyanma gibi ilave depresif bulgular içerir.
 • Katatoni ile çöküntü – diğerlerinin beraberinde yüz buruşturma, sersemlik (bilinç kaybına yakın) yahut ekstrem olumsuzluk sergileme gibi ilave depresif bulgular içerir.
 • Atipik çöküntü – başkaları arasında reddedilme hassasiyeti yahut kollarda ağırlık duygusal gibi ilave depresif semptomlar içerir
 • Psikotik özelliklere sahip önemli depresif bozukluk – halüsinasyonlar ve sanrılar gibi ilave depresif bulgular içerir

Diğer Depresif Bozukluklar

Yukarıdaki depresif bozukluk özelliklerine ilave olarak, önemli depresif bozukluğun tıpkı semptomlarını içeren fakat eşsiz şekillerde hareket eden diğer depresif bozukluklar dahi vardır. Bunun örnekleri şunları içerir:

Paranoid kişilik bozukluğu ile ilgili makalemize göz atın;

Doğum ardından çöküntü – bir bebeğin doğumundan sonra ortaya çıkan depresif bir bozukluk; peripartum başlangıçlı çöküntü (hamile iken başlayan çöküntü) dahi ortaya çıkabilir
Mevsimsel duygu durum sorunu (SAD) – yalnızca senenin belli bir vaktinde (genellikle kış) ortaya çıkan ve senenin diğer bir vaktinde (genellikle yaz) tam remisyon meydana gelen depresif ile bozukluk
Tekrarlayan kısa çöküntü – sık, kısa zamanlı (genellikle yalnızca birkaç gün), şiddetli depresif ataklarla seyreden depresif bozukluk
Kısa zamanlı depresif devir – iki haftadan daha kısa zamanlı depresif bozukluk
Yetersiz semptomlu depresif devir – yukarıdaki bozukluklardan rastgele biri için belli kriterleri karşılamayan depresif bir bozukluk

Kaynakça

Majör depresif bozukluk – Vikipedi (wikipedia.org)

 

] }
52 Beğen

Bir Cevap Yaz