Liderlik Nedir? Özellikleri

Liderlik Nedir? Özellikleri

Liderlik bir topluluğa öncülük eden, çevresindeki insanları hedeflere yönlendirebilen kişilerdir. Liderlik kişinin doğuştan kazandığı bir yetenek değil sonradan edinilen bir kazanımdır. Kişinin yetiştirilme tarzı yaşadığı tecrübeleri lider kişiliğini olumlu ya da olumsuz durumda etkileyebilmektedir.  Lider kişiliklerin elinde bir güç bulunur ve bu gücü olumlu sonuçlara harcaması gerekmektedir. Gerektiği yerde zor kararlar alabilmeli ve hata yapmış olsa dahi bu kararlarının arkasında durabilmelidir.

Liderlik
Liderlik

Liderlerin Görevleri Nelerdir?

Liderlerin iyi işler çıkarabilmesi adına bazı görevleri bulunmaktadır. bu görevlerin layığı ile yerine getirilmesi durumunda kişi için iyi lider denilebilir. Kişilerin iyi bir lider olabilmeleri için dört ana görevi bulunur. Bu görevler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Yanında bulundurduğu ya da bulunduracağı insanlara ilham veren bir gelecek vizyonu sergilemek,
 • Sergilediği bu vizyonu insanlara benimsetmek ve bu vizyonun başarıya ulaşabilmesi için ekibinin motivasyonunu sağlayım her zaman yüksek tutmak,
 • Yarattığı vizyonu emin adımlarla gerçekleştirmek,
 • Belirlediği hedeflere ulaşabilmek adına iyi ve çalışkan bir ekip kurmak ve ekibine mensup olacak kişileri doğru şekilde yetiştirip yönlendirmek.

Yukarıdaki dört ana görevi başarmak için uğraş veren ve bu uğraşın sonunda hedeflerine ulaşmayı başaran her lider için iyi lider denilebilir. Belirtilen dört ana unsuru gerçekleştiremeyecek özelliklere sahip olmayan kişilerin liderlik yapması uygun olmamaktadır.

Liderlik Özellikleri Nedir?

Lider olmak için çaba sarf eden kişilerin bilmesi gereken bazı liderlik özellikleri vardır. İyi bir lider olabilmek adına bu özellikleri barındırmıyor olunsa dahi kazanmak için uğraş verilmelidir. Bu özellikler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • İyi bir lider hiçbir zaman elini taşın altına koymaktan çekinmez. Başka insanlara karşı kin beslemez. Bu yüzden kişiler ile uğraşmak yerine işi ile uğraşmayı tercih eder.
 • İyi bir liderin iletişim kurma yetileri yüksektir. Kişilerle herhangi bir konuda bilgi alışverişini kayıp olarak değil kazanç olarak görür.
 • İyi bir lider yaptığı yanlışın arkasında durmayı bilir. Hatanın sonucu ne kadar büyük olursa olsun başkalarında hata aramak yerine kendi hatasını kabullenir.
 • İyi bir lider yapılan işi başarmak için elinden gelenin fazlasını en iyi şekilde yapmaya çalışır. Hırslı olduğu söylenebilir ancak hırsına yenik düşmez.
 • İyi bir lider fikir alışverişine açıktır. Daima kendi doğruları ile hareket etmez ve birden fazla fikir arasından en doğru olanını seçer.
 • İyi bir lider bir olaya tek bir bakış açısı ile bakmaktan her zaman kaçınır. Bu özelliği ile hedeflediği işte sürekli stratejileri vardır.
 • İyi bir lider her zaman adil olmalıdır. Taraf gözetmeksizin herkesin konu ile ilgili fikirlerini dinler.

Yukarıdaki özelliklerin hepsine sahip olunmaması iyi bir lider olunamayacağı anlamına gelmez. Lider olmak isteyen kişilerin kendilerindeki eksiklikleri daima tamamlama gayreti kişiyi iyi lider statüsüne emin adımlarla taşıyacaktır.

Liderlik Nedir
Liderlik Nedir

Lider ile Yönetici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çok fazla karıştırılan lider ile yönetici terimlerinin arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bu iki kavram bakıldığında her ne kadar aynı gibi gözükse de aralarında fark olduğu söylenebilir. Yönetici işi yaptırabilir ve bu işi takip etmeleri için uzamanlar tutabilir. Yani yapılan işi takip etmeyebilir. Ancak liderler yapılan işin her aşamasını takip ederler. Sorumluluğu tamamen kendi üzerlerine alırlar ve çıkarabilecekleri en iyi işi çıkartmak için gayret gösterirler. Yönetici yapılan işlerin doğrulundan sorumludur. Fakat lider doğru işleri kendisi yapmak için mücadele eder. Bunun yanında liderler yönetimi sürekli olarak değiştirip geliştirir. Yöneticiler ise kurulu bir düzende uzun süreler boyunca çalışabilirler.

] }
56 Beğen

Bir Cevap Yaz