Kişisel Gelişim Nedir? Mutlu Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Kişisel Gelişim Nedir? Mutlu Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Kişisel gelişim nedir, bir kişi olarak reel potansiyelinizi keşfetmenize ve bunlara erişmenize ve daha varlıklı, daha manalı bir hayat süresince şahsi gelişiminize kılavuzluk etmenize yardımcı olmak için geliştirilmiş bir dizi makalenin ilkidir. Bu giriş makalesinin hedefi, bu dizinin gaye gönderilerini açıklamak ve şahsi gelişimin neyle alakalı olduğunu ve niçin bu kadar mühim olduğunu daha iyi anlamaktır.

Kişisel ilerleme tam manasıyla bir mevzu değil, kişiyi geliştirmeye ve güçlendirmeye yoğunlaşan ortak bir amaçlar dizisi vasıtasıyla kesişen bir grup yahut ders grubudur. Birey, hoş, ilahi, hür ve sonsuz bir varlık olarak, ister açılmış bir şekilde ister başka çeşitli olsun, her şahsi ilerleme konusunun merkezinde yer alır.
Kişisel ilerleme bölümünde son birkaç on senede yazılmış varlıklı bir literatür var. Bazen şahsi ilerleme bunun yanı sıra şahsi ilerleme, şahsi ilerleme yahut şahsi ilerleme ile birbirinin yerine tüketilir ve bunların tümü birkaç ince ayrım olsa dahi tıpkı kavrama gelir.
Dahası, şahsi ilerleme konularının kuram ve pratiği, bayağı iş ve kariyer merkezli yönden yelpazenin ruhsal ve evrimsel bilinçliliğine kadar ademoğlu yaşamının değişik alanlarına yayılır.

Kişisel Gelişim Nedir?

Bütünselliği içerisinde, şahsi ilerleme fikri, kaotik ve devamlı değişen bir dünyada sonunda aydınlanmış, daha mesut ve kararlı bir ademoğlu olma potansiyelini kullanmak ve zenginleştirmekle alakalıdır. Kısacası, bütün şahsi ilerleme konularının kesin hedefi kendini yapmak yahut kendini gerçekleştirmedir.
Yaşamlarımızda büyümek ve tezahür ettirmek için içsel yeteneklerimizin ve potansiyellerimizin tohumunu büyütmekle alakalıdır. Yeteneklerimizi, zamanımızı ve başka kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak hayat amacımızla ahenkli, kararlı ve kusursuz bir kişilik yaratmakla alakalıdır. Gerçek sizi keşfetmek ve gerçekleştirmekle alakalıdır – ki bu kusursuz ve kendi içerisinde bütündür.Bu kendini gerçekleştirmenin değişik yolları var. Bazı şahsi ilerleme eğitmenleri ve hayat koçları, daha üretken olmak, daha güvenilir olmak yahut reel hayat hedeflerinize ve isteklerinize daha çok odaklanmak gibi kolay konulara daha çok odaklanır.

Psikolojik Engellerin Üstesinden Gelme;

Diğer birtakım konular, kaygı yahut psikolojik engellerin ve sınırlamaların üstesinden gelme, motivasyonu artırma yahut reel dünya başarısına yardım eden alışkanlıklar oluşturma gibi çok yönlü hedeflere daha çok odaklanır. Son senelerde, ademoğlu potansiyelini daha manevi bir yaklaşımla gerçekleştirmeye yönelik çoğalan bir alaka de var.
Giderek daha çok insanın kendini gerçekleştirmelerinin reel dünya başarısına değil, dünyaya tabi ruhsal benliklerini gerçekleştirmeye tabi olduğunu hissettiği bir tür kitle bilinci değişimi oldu.

Kişisel gelişime ruhsal yaklaşım gerçekte, her birimizin içerisinde hayat sürdüğümüz üçüncü ebat düzlemine kısa bir deneyimsel yolculukta fiziki formda bedenlenmiş ruhsal ve çok ebatlı varlıklar olduğumuz esas önermesine dayanır. Fiziksel enkarnasyon bir tür kuluçka dönemidir. ve kendimizi şahsi ve ruhsal olarak geliştirme ve geliştirme fırsatı.
İşte şahsi ilerleme dünyasındaki birtakım mühim konular ve fikirler. Dizi süresince bu kavramlardan bazılarına değineceğim. Elbette daha pek çok hususi mevzu var, fakat şunlar alttaki daha geniş konulardan birine girecektir.

Kişisel Gelişim Nedir? Mutlu Olma Adımları Nelerdir.

kişisel gelişim nedir? maddeleri neler

Motivasyon

Motivasyon, şahsi ilerleme arenasında çok çok dikkat çeken sıcak bir konudur. Nedeni görmek zor değil. Hepimiz hayatımızın değişik anlarında, bilhassa de buharımız bittiğinde yahut zorluklar daha dahi zorlaştığında motive olmalı yahut motive olmalıyız.
Motivasyon, gaye ne olursa olsun, değişim ve başarı için esas bir ölçüttür. Doğru miktarda motivasyon, bütün olasılıklar aleyhinize olsa dahi, fiziki ve zihinsel sınırlarınızın ötesine geçmenizi sağlayabilir. Hepimizdeki en büyük hareket ettiren ve sarsan, nedeniyle önemi.
Dik bir tepeye çıkmak yahut odanızı temizlemek gibi kolay bir vazife dahi önemli bir görevden doğru motivasyonla eziyetsiz bir harekete dönüşebilir. Motivasyon, bütün çabalarımızı, bilhassa de büyük hayat dönüşümlerini yahut ruhsal uyanış yolunu takip etmeyi destekler ve teşvik eder. Gelişmek için ona ihtiyacın var. Bu kadar çok insanın motivasyonunu nasıl bulacağını bilmesine şaşmamalı.

Mutluluk

Hangi hedeflere sahip olursak olalım ve onlara nasıl yaklaşırsak yaklaşalım hepimiz sevinç ararız. Bu, bütün insanlığın paylaştığı en süregelen hedeftir.
Bu, mutluluğun tesadüfen meydana gelen yahut kendi kendine gelip giden bir şey olmadığı manasına gelir. Bu yazıda dahi bahsettiğim gibi, bence sevinç, hayatımızla bağlantı kurma ve mana verme şeklimizdir.
Dolayısıyla şahsi ilerleme yönünden sevinç, yaşama karşı bir dizi tutumu benimsemekten gelir.
pozitif bir zihniyet,
güven ve açıklık,
olumsuz kendi kendine konuşma, geleceğe güvenmeme, gereksinim işitme gibi sınırlandırıcılardan kurtulurken
başkalarının onayı.

Kişisel Gelişim ‘de Yaşam amacı

Yaşam amacınızı bulmak, kişisel gelişimin kutsal kasesidir. Neden? Tüm kişisel gelişim çabalarının kendini gerçekleştirme nihai hedefine nasıl yönlendirildiğinden bahsetmiştim. Bu, yaşam amacınıza ve doğal yeteneklerinize ve yeteneklerinize uygun olarak yaşamınızı ortaya çıkarmak anlamına gelir.
Yaşamın karmaşıklıklarının çoğu, yaşam amacınızla uyumlu olmamaktan kaynaklanır. Parlak bir makineyi gerçek amacının dışında kullanmaya çalışmak gibidir. Şeyler en iyi ihtimalle yetersiz ve en kötü durumda imkansız hale gelir. Yaşam amacımıza göre hizalandığımızda, her şey mükemmel ve sorunsuz bir şekilde uyuyor. Hayat ne yaparsak yapalım yolumuza çıkıyor gibi görünüyor ve doğru zamanda doğru yerde olma duygusuyla azimli ve tutkuluyuz.

Başarı

Başarı çok geniş bir terimdir ve farklı bağlamlara uygulanabilir. Pek çok kişisel gelişim kitabı ve atölye çalışması kariyer veya iş başarısı için düzenlenmiştir. Bu, finansal servet ve kariyer ve iş hedeflerinizde ilerlemeyle ilgili başarıdır.
Kişisel gelişim literatüründeki başarı, sadece zenginlik veya kariyer ilerlemesi ile ilgili değil, daha çok deneyimsel başarı veya deneyimlemek istediğiniz her şeyi başarmadaki başarı ile ilgili olan kişisel başarı ile ilgili olarak da görülebilir.
Dört saatlik dizinin yazarı Tim Ferriss‘in belirttiği gibi, başarı sadece para ya da erişim değil, deneyimlerimizi en üst düzeye çıkarmak için zaman ve hareketliliktir.
Arkasındaki mantık açık. Daha fazla yaşam deneyimlemek için zamanınız olmadığında, servet biriktirmek işe yaramaz. Bu nedenle, zaman özgürlüğüne ve hareketliliğe sahip olmak, deneyimsel başarıda temel faktörlerdir. Kişisel gelişim açısından başarı, istediğiniz herhangi bir şey olmanın ve deneyimlemenin çok az sınırının olduğu bir öz-hakimiyet seviyesine ulaşmak anlamına gelir.

Yaşam dengesi

Denge olmadan ya hiçbir şey ya da çok fazla şey vardır. Post-modern yaşamdaki halsizlik veya rahatsızlığımız, telaşlı, sağlıksız yaşam tarzları ve bizi daha otantik benliklerimizden sürekli olarak uzaklaştıran çok sayıda istek ve arzu nedeniyle dengeyi kaybetmemizin sonucudur.
Hayatta dengeyi yeniden kurmak, bu nedenle bazen gözden kaçan önemli bir kişisel gelişim hedefidir.
Hayatta dengeyi korumak, kendimizin genellikle ihmal ettiğimiz yönlerini keşfetmeyi ve bunlara daha fazla dikkat etmeyi gerektirir – örneğin

duygusal sağlık,
yaratıcılık,
sezgi,
iç huzur ve
diğerleri arasında bilgelik
Aynı zamanda, hızlı tempolu yaşam tarzımızdaki aşırılıklara ve strese, şifa ve esenliği teşvik etmeyi amaçlayan eski uygulamaları basitleştirerek ve benimseyerek karşı koymakla ilgilidir.

Bu tür uygulamalar şunları içerir:

Meditasyon,
Yoga,
Tai Qi ve
Pek çok doğal şifa ve tedavi şekli.
İlişkiler
Pek çok kişisel gelişim literatürü ilişki konusunu ele alır. Bu oldukça anlaşılabilir bir durum çünkü ilişkiler hayatımızın bizi yapan ya da bizi kıran temel bir yönüdür. İlişkilerin üzerimizde inanılmaz bir etkisi var.

Başkalarıyla ilişkimiz uyumlu ve güçlü olduğunda, hayatımızın diğer alanlarında dengeyi korumamız ve başarıya ulaşmamız için bize sağlıklı bir temel sağlar. Bunun tersi de doğrudur, zor ilişkiler genel yaşamımızda çok fazla bozulmaya neden olabilir.

Psikolojik Hastalıklar ile ilgili düşünceleriniz varsa makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynakça

Mynet

] }
55 Beğen

Bir Cevap Yaz