Kısırlık Belirtileri ve Tedavileri

Kısırlık Belirtileri ve Tedavileri

Bir kadın 1 yıllık bir süre içinde herhangi bir doğum kontrolü tekniği kullanmadan hamile kalmazsa, büyük olasılıkla kısırlık belirtileri durumu vardır. Eğer test yaptırdıktan sonra kısırlığa sahip değilse, o zaman belki de testin eşine yapılması gerekir. Bu ikisi bir yana, doktorlar durumu paylaşılan faktörlere bakarak teşhis edebilir. Ancak daha kötü durum senaryosu, durum için gerçek bir açıklama olmaması olacaktır. Üç faktör, bir katılımcının kısırlık hastası olup olmadığını bilmek için temel faktörlerdir. Sonuçta, bir araştırmaya göre durum üç parçalı bir sorundur. Ne yazık ki, bunlar temel şeyler olsa da, çoğu çift, hamile kalmaya çalışmayı bırakana kadar kısır olduklarını fark etmeyecektir. Tipik olarak, birinin gerçekten kısır olduğunu doğrulamak için yıllarca beklemek ve birkaç test yapmak gerekir. Ancak yine de kısırlık belirtileri gösterebilecek bazı semptomlara dikkat etmeliyiz.

Kısırlık Belirtileri

İlk belirti, aylık dönemin olmaması, ancak gebelik testinin olumsuz sonuçlanması olabilir. Bu, normalde kanamanın olmadığı aylara kadar ulaşan belirli bir süre içinde gözlemlenmelidir. Aslında bu durum neredeyse klasiktir. Düzenli olarak tüm infertil kadınlarda görülür. Pelvik bölgenizde yayılan ağrı belirtilerine dikkat edin. Sıcaklığa gelince, bazal vücudunuzun düşük sıcaklığa sahip olmadığına dikkat edin. Döngünün ilk yarısında, bu östrojen seviyenizin çok yüksek olduğunun iyi bir göstergesi olabilir. Döngünün sonunda ortaya çıkan bu durum, çok düşük progesteronun bir tezahürü olabilir. Her iki hormon da hamilelikte hayati önem taşır.

Kısırlık Belirtileri

Öte yandan, döngünün ilk yarısı için yüksek bazal vücut sıcaklığı, hiperaktif bir tiroid bezinin veya düşük östrojen seviyesinin bir sonucu olabilir. Bazal gövdenin sıcaklığı buna göre yukarı doğru kayarak dengelenmediğinde, evrim teşhis edilebilir. Luteal faz defekti, sadece 10 gün veya daha kısa sürede ortaya çıktığında belirgindir. Bu arada luteal dönem, adet dönemine doğru yumurtlamayı kolaylaştıran dönemdir. Bu en azından söz konusu süre için yapılmalıdır. Değilse, düşük progesterondaki problemler muhtemelen temel nedenler olacaktır. Kısırlık belirtileri çoğu tedavi edilebilecek durumdadır, bu tür olaylarda bir uzmandan yardım almalısınız.

Ne yazık ki, erkeklerde iktidarsızlık dışında kısırlığın fiziksel belirtileri yoktur. Normalde semen analizi tamamlandığında bunu fark eder. Kısırlığın çiftin tamamen kontrolü dışında bir durum olduğunu söylüyorlar. Allah insanlara ihtiyaç duyduklarında isteklerini verir. Ya bir çift çocuk isterse ve çocuk sahibi olmamaları gerekiyorsa? Onu alacaklar mı? Aslında kimse bilmiyor. Çiftlerin yapabileceği en iyi şey tıbbi tedavi almaktır.

Kısırlık Belirtileri ve Tedavisi

Neredeyse tüm kısır çiftler, kısırlık konusunda onlara yardımcı olmak için tıbbi müdahale arayışındadır. İşte endüstride yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bazıları. Bu kısırlık tedavisi yumurtlama yapabilen hastalara odaklanır, sadece sistemleri biraz bozulur. Normalde, kısırlık ilaçları birden fazla yumurta hücresi oluşturmada foliküllerin uyarılmasını sağlamak için kullanılır. Etkinliği ile bilinmesine rağmen, yumurtlama indüksiyonu hala yumurtalık kistlerinin gelişimi ve çoklu doğum gibi riskler içermektedir. Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu nadirdir, ancak bir kez geliştiğinde pelvik bölgede, göğüs ve karın çevresinde aşırı ağrı, kilo alımı ve diğerleri gibi semptomlara neden olur.

Kısırlık tedavisinin ucuz bir şekli kısırlık ilaçları ile kolaylaştırılır. Bu seçeneğin tipik bileşenleri, her ikisi de yumurtlamayı uyarmada ve hormonlarda dengeyi ayarlamadaki etkinlikleri ile bilinen Clomid ve Femara uygulamasıdır.

Erkek hastalar için kadınlarda olduğu kadar seçenek bulunmamaktadır. Şimdilik, erkeğin vücudundaki spermin doğasını değiştirecek bir teknoloji hala mevcut değil. Burada ilgilendiğimiz doğa, hastalardan alınan sperm örneklerinin doğal halidir (anormallikler dahil). Sperm üretememe veya eksiklik, hareket kabiliyetinde bozulma ve düşük sperm sayısı gibi sperm sorunları en yaygın olanlarıdır. Ne yazık ki, tıp biliminin yapabileceği tek şey bunlardan en iyi şekilde yararlanmaktır. Kısırlık belirtileri günümüzde yaygın yaşanan ve huzur  bozucu hastalıklardan biridir.

Hamileliğin erken belirtileri adlı konumuza eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız göz atabilirsiniz 🙂

] }
51 Beğen

Bir Cevap Yaz