İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir?

İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir?

İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? İçe kapanık davranışlar, birçok çocukta ortaya çıkabilmektedir. İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? Bir çocuğun içine kapanık olması üzerinde birçok faktör etkili olabilir. Özellikle çocuğun psikolojisi bu tarz davranışlar geliştirmesi üzerinde belirleyici olmaktadır. Çekingen çocuklara anne babaların davranışları da büyük önem taşımaktadır. İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? İçe kapanık çocuklara nasıl davranılması gerek, ebeveynler çocuklarının daha özgüvenli olması içi neler yapabilir sorularının yanıtları birçok insan tarafından araştırılıyor.

İçe Kapanıklığın Nedenleri Nelerdir?

İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? Özellikle erken çocukluk evresinde ailesinden yeteri kadar ilgi ve sevgi alamamış çocuklar psikolojide “kaygılı bağlanma” denilen bir bağlanma stili geliştirir. Bu çocuklar, içe kapanık davranışlar sergileyebilir. Çocuklarda içe kapanık davranışların sebepleri arasında aile içerisinde kendini yeterince ifade edememek de önemlidir. İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? Çocuğunuz kendini ifade edebilmesi için fırsat yaratmalı, davranışlarına sık müdahale etmemelisiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun anlattıklarını can kulağı ile dinlemek ve bir şey sorduğunda geçiştirmemek, çocuğun kaygısız bir şekilde kendini ifade edebilmesi için önem taşır.

Ebeveynler Neler Yapabilir?

İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? İçe kapanık çocuklara nasıl davranılması gerektiği büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin davranışları çocukların özgüveni üzerinde oldukça etkilidir. Bu konuda ilk yapmanız gereken, çocuğunuza ne kadar çekingen ve içe kapanık olduğunu söylemekten vazgeçmektir. Bunun yerine onu cesaretlendirmeli, kendini açıklama fırsatı vermelisiniz. Çocuğunuzu daha önce içinde bulunmadığı veya tanımadığı insanların bulunduğu bir ortama götürecekseniz, söz konusu ortam ya da kişiler hakkında önceden bilgi vermeniz önemlidir. Çocuğunuzla bol bol konuşmalı, kendi hayatınızdan kesitler anlatarak onunla iletişim kurmalısınız. Aynı zamanda çocuklarınızın yetenekleri konusunda onları takdir etmeniz özgüvenlerinin yükselmesi açısından büyük önem taşır. İçe Kapanık Çocuklar İçin Ebeveyn Neler Yapabilir? Çocuklarınıza sürekli müdahale etmemeli, sürekli olarak yardım etmemeli, küçük korkularla baş ederek kendisinin bir şeyler başarabildiğini fark etmesini sağlamalısınız.

] }
28 Beğen