Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Huzursuz bacak Sendromu belirtisi (HBS), genellikle rahatsız edici bir sezgi sebebiyle bacaklarınızı hareket ettirmek için denetim edilemeyen bir dürtüye niçin olan bir haldir. Genellikle akşam yahut gece saatlerinde oturduğunuzda yahut uzandığınızda olur. Hareket etmek,  duygusal geçici olarak hafifletir.

Willis-Ekbom hastalığı biçiminde de bilindik huzursuz bacak belirtisi her yaşta başlayabilir ve genellikle yaşça büyüdükçe kötüleşir. Günlük aktiviteleri engel olan uykuyu bozabilir.

Basit şahsi bakım adımları ve hayat tipi farklıkları semptomları hafifletmeye yardım edebilir. İlaçlar ayrıyeten HBS’li pek çok şahsa yardımcı olur.

Semptomlar
Başlıca bulgu, bacakları hareket ettirme dürtüsüdür. HBS’nin ortak eşlik eden özellikleri şunları içerir:

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Dinlendikten sonra başlayan duygular. Bu sezgi karakteristik olarak arabada, uçakta yahut sinemada olduğu gibi uzandıktan yahut çok vakit oturduktan sonra başlar.
Hareketle rahatlama. HBS duygusal, esneme, bacaklarınızı sallama, süratlenme yahut yürüme gibi hareketlerle azalır.
Akşam semptomların kötüleşmesi. Belirtiler genellikle geceleri meydana çıkar.
Gece bacak seğirmesi. HBS, siz uyur iken bacaklarınızın büyük ihtimalle gece süresince seğirmesine ve tekmelemesine niçin olan, uykuda periyodik uzuv hareketi adı verilen daha süregelen başka bir durumla alakalı olur.
İnsanlar karakteristik olarak Huzursuz Bacak Sendromu semptomlarını bacaklarında yahut ayaklarında olağandışı, hoş olmayan duygular olarak tarifler. Genellikle bedenin her iki tarafında dahi olurlar. Daha az sık sık duyular kolları etkiler.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Genellikle deride değil uzuvda meydana gelen duygular şu şekilde tanımlanır:

 • Emekleme
 • Sürünen
 • Çekme
 • Zonklama
 • Ağrıyan
 • Kaşıntı
 • Elektrik
  Bazen duyguları izah etmek zahmetlidir. Huzursuz Bacak Sendromlu şahıslar genellikle hali kas krampı yahut uyuşukluk olarak tanımlamazlar. Bununla beraber, çoğu kere kere bacaklarını hareket ettirme arzusunu açıklarlar.

Semptomların ciddiyette dalgalanması sık görülür.

Ne Zaman Doktora Götürülmeli?

HBS’li birtakım insanlar katiyen tıbbi yardım hacet yok zira öneme alınmayacaklarından kaygı ederler. Ancak HBS uykunuzu etkileyebilir ve gündüz uyuşukluğuna yol açabilir ve hayat kalitenizi etkileyebilir. HBS’niz olma ihtimalini düşünüyorsanız, hekiminizle konuşun.

Nedenleri

Genellikle, HBS için bilindik bir niçin yoktur. Araştırmacılar, durumun kas hareketini denetim etmek için mesajlar gönderen beyin kimyasalı dopaminin dengesizliğinden kaynaklandığından şüpheleniyorlar.

Kalıtım
Bazen RLS, bilhassa de vaziyet 40 yaşından evvela başlarsa ailelerde çalışır. Araştırmacılar, kromozomlar üstünde HBS için genlerin bulunabileceği bölgeler belirlediler.

Gebelik
Hamilelik yahut hormonal farklılıklar, HBS belirtilerini ve semptomlarını geçici olarak kötüleştirebilir. Bazı kadınlar gebelik esnasında, bilhassa son üç maaş zamanlarında ilk kere HBS’ye yakalanırlar. Bununla beraber, semptomlar genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Risk faktörleri
HBS, çocukluk çağında dahi her yaşta gelişebilir. Bozukluk yaş ilerledikçe daha sık görülür ve bayanlarda erkeklerden daha sık görülür.

HBS genellikle altta yatan önemli bir tıbbi problemle alakalı değildir. Bununla beraber, ara sıra alttaki gibi başka koşullara eşlik eder:

Periferik nöropati. El ve ayaklarınızdaki sinirlerdeki bu hasar ara sıra şeker hastalığı ve alkolizm gibi müzmin hastalıklardan kaynaklanmaktadır.
Demir eksikliği. Anemi olmasa dahi, demir eksikliği HBS’ye yol açabilir yahut kötüleştirebilir. Mide yahut bağırsaklarınızda kanama öykünüz varsa, adet dönemleriniz yoğunsa yahut yineleme yineleme kan bağışı yapıyorsanız, demir eksikliğiniz olur.
Böbrek yetmezliği. Böbrek yetmezliğiniz varsa, sık sık kansızlığın eşlik ettiği demir eksikliğiniz de olur. Böbrekler düzenli çalışmadığında, kanınızdaki demir depoları azalabilir. Bu ve beden kimyasındaki başka farklılıklar HBS’ye yol açabilir yahut kötüleştirebilir.
Omurilik koşulları. Hasar yahut yaralanma neticesi omurilikteki lezyonlar Huzursuz Bacak Sendromu ile ilişkilendirilmiştir. Spinal blok gibi omuriliğe anestezi yaptırmak dahi HBS ilerleme tehlikesini artırır.

Komplikasyonlar
HBS başka önemli hallere yol açmasa dahi, semptomlar zorlukla rahatsız edici olandan güçsüzleştirmeye kadar değişebilir. HBS’li pek çok şahıs, uykuya dalmayı yahut uyuyakalmayı zor bulur.

Şiddetli HBS, hayat kalitesinde besbelli bozulmaya yol açabilir ve depresyonla neticelenebilir. Uykusuzluk, gündüz ekstrem uyuşukluğa yol açabilir, fakat HBS, şekerleme ile etkileşime girebilir.

Huzursuz bacak sendromu
https://www.facebook.com/psikolojiniz/

Huzursuz bacak belirtisi nasıl tespit edilir? Herhangi bir teste ihtiyacım var mı?

Bir hekim çoğunlukla karakteristik semptomlardan HBS teşhisini koyar. Teşhisi kanıtlayacak bir test yoktur. Bir hekim, ikincil bir sebebi dışlamak için birtakım testler yapabilir. Örneğin, normalde demir eksikliğini denetim etmek ve böbrek hastalığını dışlamak için bir kan testiniz olur. Bazı hallerde, tespit net değilse daha çok test gerekebilir.

Huzursuz Bacak Sendrom Tedavisi

İkincil HBS tedavisi, demir eksikliği ve benzeri. Gibi altta yatan sebebi tedavi etmektir. İlacın bir yan etkisinin mesul olduğu düşünülürse, hatta de bir ilaç farklılığı tavsiye edilebilir. Bununla beraber, HBS’li fazlası insanın birincil HBS’si vardır.

Birincil HBS için, semptomlar hafif yahut nadir şayet, rastgele bir tedavi gerekmeyebilir yahut istenmeyebilir. Birçok ademoğlu, birincil HBS’ye sahip olduklarından ve daha önemli bir şey olmadığından güvenilir olur. (HBS’li birtakım insanlar önemli bir nörolojik bozukluğa sahip olduklarından korkarlar.) Semptomlar rahatsız ediciyse, huzursuz bacaklar için alttaki çözümlerden biri yahut birkaçı tavsiye edilebilir.

Genel önlemler ve tedaviler

 • Semptomlar hafifse, okumak yahut TV izlemek gibi kolay dikkat dağıtıcılar rahatlama sağlayabilir.
 • İlaçlarınızın gözden geçirilmesi. Bazı ilaçlar HBS’yi daha dahi kötüleştirebilir, bu nedenle aldığınız tertipli ilaçları hekiminizle görüşün. İlacı değişiklik uygulamak işe yarayabilir.
 • Uyku düzeninizi iyileştirmeye yardımcı olmak için uyku hijyeni. Bunun anlamı:
 • Her gün tıpkı saatte yatmak ve kalkmak gibi tertipli bir uyku zamanı rutinine girmeye çalışın.
 • Özellikle akşamları kestirmeyin.
 • Gün içerisinde azıcık antrenman yapın (fakat yatmadan evvela değil).
 • Yatmadan evvela kafein (uyarıcı) içeren içeceklerden kaçının.
 • Yatmadan evvela rahatlamaya çalışın. Rahatlatıcı bir ılık banyo yardım edebilir.
 • Kafein yahut alkolsüz bir sınama. (Kafein yahut alkol semptomları daha dahi kötüleştirebilir yahut tetikleyebilir.) Çay, kahve ve kola gibi kafein içeren içecekleri azaltın yahut mutlak. Ayrıca
 • alkolü sınırlayın yahut mutlak. Semptomların düzelip düzelmediğini görmek için bunu birkaç hafta kadar tecrübe edinin. Semptomlar düzelirse, hangi seviyedeki kafein yahut alkolün
 • semptomlara yol açtığını tecrübe edinebilirsiniz. Örneğin, bunları tamamıyla kesmeniz gerekmeyebilir, fakat alışkın olduğunuzdan daha azını almanız gerekebilir.
 • HBS tetikleyicileri şahıstan şahsa değişir ve ara sıra HBS semptomlarını şiddetlendirebilecek diğer faktörler arasında tuz yahut çikolata yer alır.
 • Orta derecede tertipli egzersizin yararlı olabileceği düşünülmektedir. Çalışmalardan elde ettikleri neticeler mutlak değildir.
 • Rahatsız edici huzursuz bacakların olduğu bir vaka esnasında, yürümek yardım edebilir. Bacaklara masaj uygulamak yahut onları germek de işe yarayabilir.
 • İlaç tedavisi
 • Semptomlara yukarıdakiler pek yardımcı olmazsa, hekiminiz huzursuz bacak belirtisi için ilaç önerebilir.

Demir destekleri. Vücuttaki demir seviyelerini asgari normal seviyenin çok üstünde tutmak, Huzursuz Bacak Sendromlu bir takım insanlara yardım eder. Dolayısıyla, demir seviyeniz normal olsa dahi, düzey normal aralığın alt sınırındaysa extra demir almanız tavsiye edilebilir. Çok çok demir de problemlere yol açabilir, bu nedenle demir seviyeniz izlenebilir. Magnezyum gibi diğer takviyelerin RLS’ye yardımcı olup olmadığını bilmek için yeterli delil yoktur. Çok çok vitamin yahut mineral epey az meseleye yol açabilir, bu nedenle ekstra destekleri denemeden evvela hekiminizle görüşün.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Var Mı?

Dopamin agonistleri, HBS’yi tedavi etmek için sık sık sarfedilen bir ilaç grubudur. Çeşitli çeşitleri ve markaları vardır. Dopamin agonistleri, RLS’li şahıslarda noksan olduğu düşünülen düşük bir dopamin düzeyini tamamlar. Huzursuz Bacak Sendromu tedavisinde sarfedilen dopamin agonist ilaçları arasında pramipeksol, ropinirol ve rotigotin yer alır. Bu ilaçlardan birini alırsanız semptomların gitmesi yahut büyük oranda azalması ihtimali yüksektir.

Her ilaçta olduğu gibi, tedavinin faydası, tedavinin muhtemel yan etkilerine karşı tartılmalıdır. Bu ilaçların en süregelen yan etkileri mide bulantısı, sersemlik, bezginlik ve uyku güçlüğüdür. Bununla beraber, pek çok ademoğlu rastgele bir yan tesir yaşamaz yahut hafiftir ve yan etkiler çoğunlukla devamlı kullanımla ortadan kalkar.

Bu tedaviler çok çok vakit kullanılamaz zira bir süre sonra çalışmayı bırakma eğilimindedirler ve devamlı çoğalan dozlara gereksinim duyarsınız. Ayrıca dopamin agonistlerinde geçen bir süre sonra semptomlar ansızın çok daha kötü duruma gelebilir. Bu halde ilacınızı kesmeniz yahut değiştirmeniz gerekecektir.

Alfa-2-delta ligandları. Bu, tavsiye edilen diğer bir ilaç grubudur ve onun yerine kullanmak mümkün. Olası iki opsiyon gabapentin ve pregabalindir. Bunların, devamlı çoğalan dozlara ve semptomların bir süre sonra daha dahi kötüleşmesine gereksinim işitme problemine sahip olma ihtimali daha düşüktür. Ancak yan etkilere de niçin olabilirler, bu nedenle tedavinin artıları ve eksileri tartılmalıdır.

Diğer ilaçlar. Bazen kuvvetli sızı kesiciler ve benzodiazepinler tüketilir. Diğer tedaviler yardımcı olmadıysa denenebilir. Bunlar çok vakit kullanılırsa alışkanlık yapar, bu nedenle kısa kurslar yahut ara sıra

 

Görünüm nedir?

HBS için görünüş (prognoz) değişir. Bazı insanlarda problem gittikçe daha dahi kötüleşir. Aynı vakitte daha az bir hayat niteliği, uykusuzluk, kaygı bozukluğu yahut çöküntü gibi diğer problemlere dahi yol açabilir. Diğerlerinde şayet daha kötü yahut daha iyi duruma gelmeden aşağı yukarı tıpkı kalır. Bazı insanlarda semptomlar kendi kendine düzelir yahut semptomların olmadığı uzun süreler vardır. HBS diğer bir durumdan kaynaklanıyorsa (ikincil HBS), niçin tedavi edildikten sonra çoğunlukla iyileşir.

HBS hayatı tehdit etmez – ölüme niçin olmaz, fakat hayat niteliğini etkileyebilir. Bazı insanlarda çok çok sıkıntıya yol açabilir. HBS için bir tedavi yoktur, fakat çoğunlukla ilaçlar hayat kalitenize müdahale ediyorlarsa semptomlara yardım edebilir.

Anksiyete Problemi ile başa çıkmak mı istiyorsunuz?

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Krizi Nedir?

] }
74 Beğen

Bir Cevap Yaz