Hamilelikte Yoga Yapmak Zararlı Mı?

Hamilelikte Yoga Yapmak Zararlı Mı?

Eğer bir yoga öğrencisiyseniz ve yakın zamanda hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, hamilelikte yoga yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Birçok insanın düşündüğünün aksine, Yoga hem siz hem de doğmamış çocuğunuz için iyidir. Bebeğe zarar vermeyeceksiniz ancak yoga pozlarını doğru yapmayı öğrenirseniz bebek için sağlıklı bir ortam yaratabileceksiniz. Hamileyken de yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Kaçınmak isteyeceğiniz bazı pozlar var, ancak zararlı pozlardan kaçınmayı ve doğum öncesi yoga olarak önerilen pozlarda ustalaşmayı öğrenirseniz. Yogaya başlamadan önce bu pozlar hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz. Çocuk doktorunuza kiminle iletişim kurabileceğinizi sormak isteyeceksiniz. Ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun, çünkü kendinize veya bebeğe zarar vermek istemezsiniz.

Hamilelikte Yoga Ne Kadar Sağlıklı?

Yoga, fiziksel olduğu kadar zihinsel bir egzersiz olduğu için faydalıdır. Yogayı bir meditasyon aracı olarak öğrenmeye ve kullanmaya çalışanlar, rahatlayabilir ve nefeslerini kontrol edebilirler. Bu, doğum sırasında, özellikle de uyuşturucu kullanmadan doğum yapmayı seçiyorsanız size yardımcı olacaktır. Eğer ki Hamileliğin Erken Belirtileri ile ilgili bir düşünceniz veya korkunuz varsa bunu dikkate alarak hareket etmelisiniz. Pek çok yeni anne kolaylıkla hayal kırıklığına uğrayabileceğinden, hamileliğinizin sonraki aşamalarında nasıl sakin kalacağınızı öğreneceksiniz.

Hamilelikte Yoga

Hamilelikte yoga yaparken uymanız gereken kuralları öğrenmek isteyeceksiniz. Öncelikle, su molaları için sık sık durarak susuz kalmayın. Aşırı ısınırsanız, vücut sıcaklığınız daha da yükselir ve bu da bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle “sıcak” yoga tehlikelidir ve hamileyken kaçınılmalıdır. Ayrıca iki kişilik yediğiniz için fazladan kalori almak isteyeceksiniz, ancak kendinizden ve bebekten ekstra kalori yakmak için egzersiz yapmak isteyeceksiniz.

Yoga Yaparken Güvenli Pozisyonlar

Bebeğe zararlı olabileceği için belirli pozlardan kaçındığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Örneğin sırt üstü yatmak beyninize ve uterusa giden kan akışını keserek başınızı döndürebilir ve bebeğiniz için gelişimsel sorunlara neden olabilir. İlk üç aylık döneminizden sonra, güvenli olmadığı için istemeyeceksiniz. Ayrıca ters çevrilmiş veya büyük miktarda denge gerektiren pozisyonları da atlayın. Midenizin her gün büyüdüğünü unutmayın, böylece yeni şeklinize asla tam olarak alışamayacak ve dengeli kalamayacaksınız. Kendinize veya bebeğe zarar verebileceği için düşmeyeceğinizi unutmayın. Pozisyon karın bölgesinde büyük bir bükülme veya gerilmeyi içeriyorsa, bunlar sizin ve bebeğiniz için de en iyisi olmayabilir. Son olarak, yatma veya oturma pozisyonundan hızla kalkmanız gereken geçişlerden kaçının çünkü bu rahatsız edici olabilir ve başınızın dönmesine neden olabileceği gibi rahminize kan akışını da kısıtlayabilir.

Yararlı bulacağınız pek çok pozisyon vardır, hamilelikte yoga yapacak ya da vücutlarını germek için bir şeyler yapacaklardır. Yoga eğitmeninizle sizin ve doğmamış çocuğunuz için ne önerdikleri konusunda konuşmak isteyeceksiniz. Ayrıca doktorunuzla konuşmalı ve yoganın size ve bebeğinize sağlıklı kalmanıza yardımcı olup olmayacağını sormalısınız.

] }
36 Beğen

Bir Cevap Yaz