En Zararsız Antidepresan Hangileridir?

En Zararsız Antidepresan Hangileridir?

Zararsız antidepresan olarak geçen ilaç sayısı pek bulunmaz. En zararsız antidepresan seçeneklerini araştıran kişiler ruh halinin düzelmesini isteyip vücuduna en az zararı veren ilacı tercih eden kişilerdir. Çünkü antideprasanlar beyindeki sinir hücrelerine etki eder ve tüm vücudu etkisi altına alır. Bu yüzden çok zor durumda kalmadıkça doktordan antidepresan alımı önerilmez. Doktorlar da ilk etapta kişileri oldukça konuşmaya dayalı tedavi eden psikologlara yönlendirir.

En Zararsız Antidepresan Hangileri

Antidepresanların hepsinin vücutta olumsuz bir etkisi bulunur. Ancak dozlarına ve etken maddesine göre ilacın kuvvetliliği artış gösterir. Doktor tavsiyesi ile alınan bazı en zararsız antidepresanların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Prozac 20mg Kapsül
 • Lustral
 • Duxet
 • Xanax Tablet
 • Serdep 50mg

Bu ilaçlar miligramı yüksek olmadığı içi ve etken maddesi vücutta çok bir tahribat yaratmadığı için diğerlerine göre daha hafiftir. Ancak her türde bulunan antidepresanların bir süre sonra insan vücudunda bağımlılık yaptığı bilindiğinden tercih edilmemesi önerilir.

Prozac 20mg Kapsül İlacının Etkileri Nelerdir?

En zararsız antidepresan
Prozac

Prozac ilacının vücutta etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Prozac serotonin grubuna dahil olan bir ilaçtır. Kapsül şeklinde olan ilaç günlük doz halinde alınır. Kapsüller alınırken kolay sindirilebilmesi için bol su içmek gerekir. Doktorun verdiği reçetede yazan kullanım şeklinin dışına çıkmak vücut için zararlıdır. Prozac’ın kullanıldığı rahatsızlık çeşitleri şu şekildedir:

 • Majör depresyon
 • Obsesif kompulsif bozukluklar
 • Yemek yedikten sonra kusma durumu
 • Regl öncesi yaşanan huzursuzluk

Bu ilacın kullanılmasıyla beraber uyku problemi ve el, ayakta karıncalanma hissi oluşabilir.

Lustral İlacının Etkileri Nelerdir?

en zararsız antidepresan
en zararsız antidepresan

Lustral antidepresanının çözüm getirdiği birçok ruh hali şikayeti vardır. Antidepresan ilaçlarının arasında en yaygın kullanılan ve en zararsız antidepresan olarak bilinir. Tablet veya kapsül halinde satışı bulunan bu ilaç tok karnına alınması gerekir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde doktora danışmakta fayda vardır. Lustral ilacı alerjik reaksiyonları tetiklediği için alerjisi olan kişilerin kullanması önerilmez.

İlacın en belirgin yan etkileri baş dönmesi, terleme, bulantı şikayetleridir. 50mg ya da 100mg olarak doktorun uygun gördüğü dozda kullanılır. Tedavisinde kullanılan rahatsızlıkların listesi şöyledir:

 • Depresyon
 • Anksiyete bozukluğu
 • Travma sonrası stres hastalığı

Duxet İlacının Etkileri Nelerdir?

Duxet’in vücuttaki etki süresi 2 haftayı bulur. Kapsül şeklinde kullanımı vardır. Genelde doktorlar tarafından verilen doz günde 2 kez kullanılmasıdır. Doktor hastalığın tipine göre ve hastada oluşturduğu yan etkiye göre dozda artırma veya azaltma yapabilir. Bu ilaç karaciğer yağlanması gibi ciddi etkilere nadir de olsa sebebiyet verir.

18 yaş altı kişiler tarafından kullanılması yasaktır. Alerjik reaksiyonları ciltte kaşıntı ve sararma gibi etkilerle tetikleyebilir. Piyasada 30mg ve 60mg olarak doz çeşidi bulunur. Depresyona bağlı ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Xanax Tablet İlacının Etkileri Nelerdir?

Xanax Nedir
Xanax

Xanax’ın görülen en büyük etkisi kişiyi uyutması ve sakinleştirmesidir. Xanax kullanan kişiler vücudunu bir pelte olarak hisseder. İlacın içinde bulunan alprazolam maddesi bunu sağlayan maddedir. Bu maddeye alerjisi bulunan kişiler doktoruna bu konu hakkında bilgi vermelidir. 0.25mg, 0.50mg, 1mg ve 2 mg içeren dozlar ile eczanelerde yerini alır. Ciddi yan etkilere sebebiyet vermemesi için az dozda kullanılması tercih edilir.

İlacın kullanılmaya başlanması ile beraber endişe ve kaygı ruh hali yerini sakinliğe bırakır.

Serdep 50mg İlacının Etkileri Nelerdir?

Serdep ilacının kullanılmasıyla kişide bulunan panik atak rahatsızlığı hafiflemiş olur. Depresyon ve fobisi bulunan kişilerin problemlerine çözüm getiren bir ilaçtır. Karın ağrısı ve nefeste zorluk gibi etkileri bulunan ila. Doktorun tavsiyesi ile kullanılır. En zararsız antidepresan olarak doktorlar tarafından verilir.

] }
117 Beğen

Bir Cevap Yaz