En Hafif Antidepresan Hangileridir?

En Hafif Antidepresan Hangileridir?

En hafif antidepresan ilacı hastanın yaşadığı hastalığın türüne göre belirlenebilir. Hasta yaşadığı depresyonu hafif, orta, şiddetli türlerinden herhangi birine sahip olarak geçirir. Bu tanı doktor tarafından konulur ve ilaç ona göre yazılır. Eğer depresyon şiddetli bir boyutta değilse psikolojik yardım ile beraber en hafif antidepresan ile tedaviye başlanır. Bu süreçte ilaçtan daha çok kişiye psikolojik destek sağlayan insanlar yardımcı olur. Fluoxetin, Fluvoxamin, Reboxetin ve Trazodon ilaçları en az etkiyi gösteren antidepresan ilaçlardır.

Sinir Sistemi İlaçları Nelerdir?

Sinir sistemini düzenleyen ilaçlar halk arasında antidepresan olarak bilinir. Beyinde bazı duygu ve düşüncelerin düzenlenmesini sağlayan maddeler bulunur. Bu maddelerin artırılması antidepresanlar ile gerçekleşir. Antidepresan hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler şu şekildedir:

  • Antidepresanlar beyinde bozulmuş olan dengeyi tekrardan sağlar.
  • Antidepresanların kullanımı aniden kesilirse vücutta birtakım problemler oluşur.
  • Kullanılan ilaçların etkisi yaklaşık 3 hafta sonra belli olur.
  • Depresyon sıkıntısı olmayan kişiler için bir şey ifade etmez.
  • Antidepresan insan vücudunda uyuşturucu bir etki yapmaz.
  • Panik bozukluğu ve sürekli endişelenme gibi durumlarda antidepresan çözüm olabilir.

Doğal Antidepresan Özelliği Olan Besinler Nelerdir?

Bazı besinler doğal antidepresan görevi görür. Yapılan araştırmalar doğrultusunda besinlerin ruh halimizi olumlu yönde etkilediğini kanıtlanmıştır. Depresyon grafikleri ülkeler arası tüketilen besinlere göre bazı değişiklikler göstermiştir. Bu değişiklik ile birlikte tez desteklenmiş olur. Özellikle Omega-3, B9 vitamini, proteini bol besinler ve kompleks karbonhidratlı gıdaları tüketmeyen kişilerde tüketenlere oranla 10 kat daha fazla depresyon riski taşıdığı görülür.

Omega-3 içeren besinlerden en çok bilineni balıklardır. Omega-3 yağ asidi bulundurur ve bu yağ asitleri beyin sağlığı için çok önemlidir. Balık yemeyen kişiler bu kaynağı ceviz, ıspanak ve karanfil gibi besinlerden karşılayabilir. Folik asit seviyesinin yüksek olması ile kişi depresyona yakalanmaz. Mercimek, brokoli ve yumurta gibi yiyecekler tüketerek folik asit ihtiyacı karşılanır. En hafif antidepresan ilacı ile aynı değerdedirler.

Protein kaynaklı besinler kişinin enerjisini üst seviyede tutar. Bu sayede kişi herhangi bir ruh bozukluğuna yakalanmaz. Beyaz ve kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş gibi besinler ile vücuda protein alımı gerçekleştirilir.

En hafif antidepresan
En hafif antidepresan

En Hafif Antidepresan Vücuda Ne Şekilde Etki Eder?

Antidepresan ilaçların vücuda etkisi farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Beynin belirli bölgelerinde bulunan çeşitli kimyasal maddelerin etkinliklerini artırmaları aracılığıyla antidepresanların etkili olduğu düşünülür. Bu kimyasal maddelerin başında serotonin ve noradrenalin maddesi gelir. Serotonin ve noradrenalin ile beyin hücreleri arasındaki iletişimden sağlanır. Beyinde sağlanan düzenden bu iki madde sorumludur.

Antidepresanların Yan Etkisi Bulunur Mu?

Antidepresan yan etkileri bulunur ve bu etkiler birden fazladır. Bu ilaçlar doktor gözetiminde kullanıldığı zaman belirli yan etkilerin ön görülebilmesi ve giderilmesi mümkün hale gelir. Ancak kişi reçetesiz ilaç kullanımına başlarsa bazı geri dönüşü olmayan etkiler oluşabilir. Antidepresan ilaçlara bağlı olarak gelişen yan etkilerin önemli bir kısmı hafif düzeyde görülür. Genellikle tedavinin kesilmesi ile ya da ilaç dozunun azaltılmasından dolayı gün geçtikçe etkileri azalır.

Eski antidepresanlar ağız kuruluğu, vücutta titreme, kalpte çarpıntı, kabızlık ve kilo alımı yapma risklerini barındırır. Özellikle yaşlı hastalarda bu tip antidepresan ilaçlar kafa karışıklığı, unutkanlık, sersemlik ve düşmelere neden olur. Kalp hastalığı olan hastalar antidepresan kullanmaktan kaçınması gerekir. SSRI grubu ilaçlar tedavinin başında baş dönmesi, bulantı, hazımsızlık ve uyku hali gibi yan etkiler içerir. En hafif antidepresan alımı ve bir süre beklenilmesi ile ciddi olmayan yan etkilere yol açabilir.

] }
93 Beğen

Bir Cevap Yaz