Diyabet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Diyabet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığı , tipik olarak yüksek kan şekeri seviyelerinin göstergesi olan kronik bir hastalıktır. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmak için vücut tarafından üretilen bir hormon olan insülin, şeker hastalığının nedenleriyle doğrudan bağlantılıdır. İnsülin eksikliği veya direnci diyabete neden olabilir. Bu makale, diyabet formlarını, semptomları, diyabetin nedenlerini, tedavileri ve güncel araştırmaları kapsamaktadır.

İki ana diyabet türü vardır:

Tip 1 Diyabet Hastalığı : Her yaşta ortaya çıkar, ancak tipik olarak yaşamın erken döneminde teşhis edilir. Tip 1 hastası için şeker hastalığına neden olan şey, vücudun insülin üretememesi veya çok az miktarda üretmesidir.

Tip 2 Diyabet: Tipik olarak yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu, Diyabet semptomları olmadıkça nadiren hastalığa sahip olduklarını bilirler.

Diyabet Hastalığı Belirti ve Semptomları

 • Bulanık Görme
 • Yorgunluk
 • Aşırı susuzluk
 • Açlık
 • Sık idrara çıkma
 • Kilo kaybı
 • Ayak ve Deri enfeksiyonları
 • Sinir Hasarı (karıncalanma, ağrı veya his kaybı)

Diyabetin nedenleri nelerdir?

diyabet hastalığı
diyabet hastalığı

Şeker hastalığının başlangıcı, tipik olarak, vücutlarının şekeri vücudun kullanması için çeşitli yağ ve enerji formlarına parçalama yeteneğine sahip olmaması nedeniyle yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişilerden kaynaklanır. Ya pankreas üretilen insülin eksikliğinden dolayı şekeri parçalayamaz ya da kişinin hücreleri normal olarak insüline cevap vermez. Nadir görülen diyabet formları ve nedenleri, endokrin sistemdeki ameliyatlardan ve hamilelikten değişir.

Prediyabet: İnsanlar Tip 2 diyabet geliştirmeden önce, tipik olarak prediyabet geliştirirler. Bu tanı, normal kan şekeri seviyelerinin yüksek olduğunun göstergesidir.

Tip 1: Bağışıklık sistemi saldırıları, pankreastaki insülin hücrelerini yok eder. Şeker kan dolaşımında birikir. Çevresel ve genetik faktörlerin bir kombinasyonunun diyabete neden olan faktörler olduğu düşünülmektedir.

Tip 2: Vücut insüline karşı daha dirençli hale gelir ve pankreasınız bu direnci karşılayacak kadar insülin yapamaz. Tip 2 hastalarda diyabete neden olan çevresel ve genetik faktörlerdir ve fazla kilolu olmak Tip 2 diyabete neden olabilir.

Daha nadir görülen bir diyabet şekli Gestasyonel Diyabettir. Gebeliklerin sadece yaklaşık% 4’ünde görülür. Artan açlık, idrara çıkma ve susuzluk, Diyabet hastalığı ve  (gebelik) belirti ve semptomlarıdır. Plasenta vücudun yeterli insülin üretmemesine veya ona direnmesine neden olan bir hormon ürettiğinde ortaya çıkar.

Araştırma ve Diyabet Tedavisi

Tipik Diyabet tedavileri:

 • Günde birkaç insülin iğnesi veya bir insülin pompası
 • Kan şekeri seviyelerinin izlenmesi
 • Sağlıklı diyet
 • Aktivite veya egzersiz
 • Sigara içmek veya alkol içmenin kısıtlanması
 • Düzenli doktor ziyaretleri

Diyabet Tedavileri için Araştırma

Günümüzde diyabet hastalığı için bir tedavi bulma konusunda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Doktorlar, diyabete neden olan çevresel faktörleri ve belirli genetik faktörleri araştırmaktadır. Yakın zamanda, diyabetli veya diyabet (prediyabet) semptomlarını gösteren hastaların beyin ve IQ’ları ile ilgili bir çalışma yayınlandı. Araştırmalar ayrıca prediyabetle, özellikle kalp ve dolaşım sisteminde vücuda uzun vadeli hasarın prediyabetle bile ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Araştırmalar her gün tamamlanırken, tıp sürekli olarak ortaya çıkan yeni tedavilerle gelişiyor.

Her zaman olduğu gibi, diyabet için bazı belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen danışmak için kalifiye bir hekime başvurun.

] }
53 Beğen

Bir Cevap Yaz