Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir?**Güncel 2022

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir?**Güncel 2022

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Tırnak yeme davranışının ortaya çıkışı çoğunlukla psikolojik sebepler ile açıklanmaktadır. Yetişkinlerde görülen tırnak yeme davranışı, aynı şekilde çocuklarda da meydana gelebilmektedir.Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Bu davranış, genellikle 3-4 yaşlarından önce başlamasa da oldukça nadir olarak 5 aylık bebeklerde de ortaya çıkabilmektedir.Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı oranları %30-33 civarında olurken ergenlikte bu oran %40-50’lere kadar yükselmektedir. Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının sebepleri, tırnak yeme davranışının nasıl düzeltilebileceği soruların cevapları merak ediliyor.

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı Neden Ortaya Çıkar?

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Bir uyum ve davranış bozukluğu olan tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkmasında temelde oldukça farklı faktörler etkili olabilmektedir. Ancak bu davranışın psikolojik sorunlara bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Çocuklarda tırnak yeme davranışı, tıpkı yetişkinlerdeki gibi sinirlilik hali, kaygı durumları, heyecan gibi sebeplerle geliştirilebilmektedir. Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Ancak çocukların taklitle öğrendiği unutulmamalıdır. Çocuğunuz tırnak yeme davranışını akranlarından ya da yakın çevresinden, hatta aile içerisinde görerek yapmaya başlamış olabilir.

Aile İçi Gerginliklere Dikkat

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Tırnak yeme davranışının sebepleri arasında en etkili olanı aile içi gerginliklerdir. Özellikle şiddet bulunan bir ortamda yetişen çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı daha sık görülmektedir. Çocuklarınıza karşı sergilediğiniz tavırlar, onların nasıl bir psikolojiye sahip olacağı konusunda oldukça etkilidir. Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir?  Dolayısıyla çocuğunuzun huzurlu bir ortamda yetişmesine izin vermeniz büyük önem taşımaktadır. Çocuğunuzu hiçbir koşulda baskı altında bırakmamalı, gereksiz yere strese sokmamalısınız.

Bu Davranış Tedavi Edilebilir

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Her ne kadar istenmeyen bir davranış olarak karşımıza çıkıyor olsa tırnak yeme alışkanlığı tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Altında yatan psikolojik sebeplerin çözülmesi ile birlikte bu alışkanlık da ortadan kaybolacaktır. Çocuklarda Tırnak Yeme Nedir? Çocuğunuzda tırnak yeme davranışı gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanız ve yardım almanızda fayda var.

] }
24 Beğen