Antidepresan ilaçları Nelerdir?

Antidepresan ilaçları Nelerdir?

Antidepresan ilaçları depresyon şikayetleri için tedavi amacıyla kullanılır. Son zamanlarda yaşanan iş sıkıntıları ve yaşam koşulları ile antidepresan kullanan kişilerin sayısında artış vardır. Günümüzde oldukça sık görülse de bu ilaçlar 50 yıldır kullanıma açıktır. Antidepresan ilaçları çok sayıda bulunur ve Cipralex, Xanax, Lustral bunlara örnek verilebilir. Bu ilaçların dozu ve miligramının etkisiyle farklı etkiler barındırabilir. Kullanan kişilerin bünyesine göre antidepresanların yan etkileri artar veya azalır.

Antidepresan ilaçları ve Çeşitleri Nelerdir?

Antidepresan çeşidi bol olan bir ilaç kategorisindedir. Bu ilaçlar dört farklı sınıfa bölünür. Bu sınıflar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • SSRI’lar
 • Trisiklik antidepresanlar
 • MAO inhibitörleri
 • Atipik ve yeni kuşak antidepresanları

Antidepresanların Etki Düzeyi Nedir?

Antidepresanın etki etmesi için yaklaşık üç ay beklenir ve tedavi bu sürede devam eder. 3 ay tedavi gördükten sonra hastaların yaklaşık %65’i sağlıklı bir ruh haline bürünür. Ancak yapılan araştırmalara göre herhangi bir ağrı kesici gibi ilaç kullanımı ile yapılan denemede bu oran %30 olur. Eşitlikleri arasında pek bir fark bulunmayan ilaçlar aslında antidepresanların insan vücudunda iyileşme adına pek etkisi olmadığını gösterir. Depresyon sıkıntısı çok yoğun ve ciddi derecede olmayan kişiler bu problemi kendi başlarına yenebilir.

Antidepresan ilaçları
Antidepresan ilaçları

Antidepresan ilaçları Bağımlılık Yapar Mı?

Antidepresanların bağımlılığı ile ilgili iki ayrı görüş bulunur. Bazı uzmanlar sakinleştirici ve alkol gibi antidepresan kullanımının bağımlılık özelliğinin bulunmadığını söyler. Bazı uzmanlar ise bu ilaçların kullanımı artıkça ilaçtan vazgeçememe ve sürekli içme isteğinin oluştuğunu belirtir. İlaç vücuda bir üste uyum sağladığı için kişi ilacı aniden bıraktığında vücutta başka problemler çıkıyor. Kişi bu sayede tekrardan ilaç kullanmak istiyor. Ancak antidepresan ilaçları kullanmamaya yaklaşık 3 hafta dayanan bir hastadan bu istek geri çekilmiş olur.

Antidepresanın bırakılması süresince ilk haftalardan görülen bazı belirtiler şu şekildedir:

 • Midede hazımsızlık
 • Grip belirtileri
 • Kaygı hissi
 • Baş dönmesi
 • Kabus görme
 • Vücutta uyuşukluk hissi
 • Endişe duyma

Bu belirtiler ilacın ani bırakılmasından dolayı görülür. Bu yüzden doktorlar aniden kesmek yerine doz azaltarak ilacın kullanımını bıraktırmayı tercih ederler.

En Çok Kullanılan Antidepresan ilaçları Nelerdir?

Antidepresan ilaçlardan tercih edilenler doktorun önerdiği ve tedavi sonucuna göre belirlenir. En çok adı duyulan ilaçlar Cipralex, Lustral ve Cipram olarak bilinir. Lustral’in etken maddesi sertraline, Cipram’ın etken maddesi sitalopram, Cipralex’in etke maddesi essitalopram olarak tanımlanır. Bu etken maddelerin etkisi aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Sertraline: Kaygı bozukluğu, panik atak problemi ve anksiyete sıkıntılarına iyi gelir.
 • Sitalopram: Travma sonrası stres ve panik atak hastalarına iyi gelir.
 • Essitalopram: Obsesif takıntıları bulunan hastalarda ve sosyal sıkıntıları bulunan kişilere iyi gelir.
ilaçlar
Antidepresan ilacı

Antidepresan Kullanan Kişiler Aktif Araç Kullanabilir Mi?

Araba kullanan birinin antidepresan alması çok önerilmeyen bir durumdur. Çünkü bazı antidepresanlar özellikle tedavinin başında olan kişiler için uykululuk ve sersemlik gibi nedenlere yol açabilir. Bunun yanı sıra yeni çıkan antidepresan ilaçlarda bu problemlerin olma ihtimali daha düşüktür. İhtimal düşük olduğundan bu ilaçların kullanımı sırasında kaza ihtimali için önlem alınmasına gerek kalmaz. Tedavi edilmeyen bazı depresyonun problemleri hastada dikkat ve konsantrasyonu bozduğu için kaza ve yaralanma riskinin artması çok olasıdır.

Yeni Antidepresanların Eskisine Göre Farkı Nedir?

Antidepresanlar eski ve yeni olmasına göre hastada farklı etkiler gösterebilir. Yeni çıkan antidepresanların ilaç etkileri genele bakıldığında aynı gibi gözükür. Yeni antidepresan ilaçları eskiye göre tek belirgin fark içerir o da yan etkilerinin daha düşük riske sahip olmasıdır.

] }
72 Beğen

Bir Cevap Yaz