Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza, psikolojik bir yeme bozukluğu türüdür. Bu psikolojik türde, yeme bozukluğunda meydana gelen belirtiler ile kişiler yedikleri yemekleri kendi algısına göre düzenleme ihtiyacı duymaktadır. Yemekten kaçmak, yemek yememek için bahaneler üretmek, karbonhidratlı yiyecekleri tamamen tüketim listesinden çıkartarak devamlı bir diyet halindedirler. Bu etkenlerden sonra, olunması gereken kilonun altına düşerek sağlıklı kiloya ulaşamamaktadırlar. Anoreksiya nervoza belirtileri ile karşı karşıya kalan kişiler genel olarak 12-20 yaş ortalamasındadır.

Ağırlıklı olarak ergenlik çağında ki kadınlarda görülmektedir. Bunun sebebi en genel olarak psikoloji ve çevresel etkenlerdir. Küçük yaşlarda aileden gelmeyen ilgi ve yanlış beslenmeyle birlikte, gelişen günümüz çağında belirlenen güzellik algısının daha ince ve fit gözükmekle birlikte bu etkenler ele alınabilir. Örnek olarak mankenler gibi vücut yapısı ince olan kişileri rol alarak, kişiler yemek yeme dürtüsünü kontrol altına aldığında olduğundan daha ince bir görüntüyü hedefleyerek hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo vermektedir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Anoreksiya nevroza nedir belirtileri nelerdir

Anoreksiya nervoza yemek yeme dürtüsünün kişi tarafından düşük kalorili yiyeceklerle ele alınmasıyla yaşanan psikolojik bir durumdur. Çevresel ve psikolojik faktörler ile ortaya çıkan bu durum kişiler de farklı düzeyler de olup tam olarak hangi etkenler yüzünden etkilendiği bilinmemektedir. Buna bağlı olarak çoğunlukla ergenlik döneminde ki kız çocuklarında gözüken bu psikolojik dürtü de ailelerinin gözlemleri sonucu anlaşılmaktadır. Anoreksiya nervoza belirtileri şu şekilde belirtilmektedir;

  • Yemek yememe durumu veya oldukça az besin tüketimi,
  • Az yiyecek tüketildiğinde bile ağır antrenmanlar yapmak,
  • İnce bir beden olsa bile devamlı süren kilo takıntısı,
  • Tedirginlik ve depresyon eğilimi,
  • Daha ileri olarak tüketilen yiyeceği kusmak

Bu sıralanan maddeler bu psikolojik rahatsızlıkta oldukça sık rastlanan belirtiler olmaktadır. Bu durumu yaşayan kişiler kendilerine bu tanımı koyamadığı için genel olarak aile ve çevresinde ki insanlar yardımıyla anlaşılmaktadır.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi Nedir

Anoreksiya nervoza rahatsızlığı adı altında bunu yaşayan kişiler, psikolojik rahatsızlığı kabul etmemekle birlikte bu durumu normal karşılamaya eğilim göstermektedirler. Bu durumu yaşayan kişiler aile ve yakın çevresinin yardımıyla en kısa sürede bir psikolojik tedavi yardımı almasını sağlamalılardır. Anoreksiya nervoza tedavisi kişi tarafından kabul edildiği takdir de cevap veren bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu nedenle kişi çok stres ve tedirginlik altına sokulmadan yardım edilmelidir. Psikolojik bir rahatsızlık olduğundan bir psikolog ile tedavi yöntemine başlanılmalıdır.

Psikolog tedavisi sürerken aynı zamanda tıbbi bir yardım almakta vücutta aşırı kilo verme yüzünden yaşanan tahribat açısından oldukça elzemdir. Ayakta tedavi edilen bu rahatsızlıkta ancak kişi olması gereken kilosunun yüzde otuz olarak kaybetmiş ise hastaneye yatırılır ve kilo alma durumu devamlı olarak kontrol altına alınır. Anoreksiya nervoza kademeli olarak nükseden bir psikolojik rahatsızlık olduğu için ve kişi bunu kabullenemediği için aile veya yakın çevre olarak muhakkak kontrollü davranılmalıdır.

 

 

] }
56 Beğen

Bir Cevap Yaz