Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Krizi Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Krizi Nedir?

Anksiyete bozukluğu nedir,  vücudunuzun strese verdiği naturel tepkidir. Bu, ne olacağına dair bir kaygı yahut kaygı duygusudur. Okulun ilk günü, bir iş görüşmesine gitmek yahut bir konuşma uygulamak fazlası insanın korkulu ve gergin hissetmesine yol açabilir.

Ancak kaygı sorunu duygularınız ekstrem şayet, altı aydan uzun sürüyorsa ve hayatınızı etkiliyorsa, bir kaygı sorunu bozukluğunuz olur.

Anksiyete bozukluğu nedir?

Yeni bir yere taşınmak, yeni bir işe başlamak yahut bir sınava girmek konusu ile alakalı kaygılı olmak normaldir. Bu tür bir tasa tatsızdır, fakat sizi daha çok çalışmaya ve daha iyi bir iş yapmaya motive edebilir. Sıradan kaygı sorunu, gelip giden, fakat günlük yaşamınızı etkilemeyen bir duygudur.

Bir kaygı sorunu sorunu halinde, kaygı romantik her daim yanınızda olur. Yoğun ve ara sıra zayıflatıcıdır.

Bu tür bir kaygı, haz aldığınız şeyleri yapmayı bırakmanıza yol açabilir. Aşırı hallerde, bir asansöre girmenizi, karşıdan karşıya geçmenizi ve üstelik evinizden çıkmanızı engel olabilir. Tedavi edilmezse, kaygı daha dahi kötüleşecektir.

Anksiyete bozuklukları, romantik bozukluğun en süregelen şeklidir ve rastgele bir yaştaki herkesi etkileyebilir. Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, kadınların kaygı sorunu sorunu tanısı alma ihtimali erkeklerden daha fazladır.

Anksiyete bozukluğu çeşitleri nelerdir?

anksiyete bozukluğu

Anksiyete, pek çok değişik bozukluğun mühim bir ögesidir. Bunlar şunları içerir:

panik sorunu: ansızın vakitlerde yineleyen panik ataklar hayat sürdürmek. Panik sorunu olan bir şahıs, bir ileri panik ataktan korka korka yaşayabilir.
fobi: belli bir obje, vaziyet yahut faaliyetle alakalı ekstrem kaygı
sosyal kaygı sorunu sorunu: sosyal hallerde diğerleri yönünden yargılanma korkusu
obsesif-kompulsif bozukluk: belli, tekrarlanan davranışlar sergilemenize alan veren yineleyen hafıza dışı fikriyat
ayrılık anksiyetesi sorunu: evden yahut sevdiklerinden uzakta olma korkusu
hastalık kaygı sorunu sorunu: sağlığınızla alakalı tasa (eski adıyla hipokondri)
travma sonrasında gerilim sorunu (TSSB): travmatik bir vakanın sonrasında kaygı sorunu

Endişenin bulguları nelerdir?

Anksiyete, onu hayat sürdüren şahsa tabi olarak değişik hissedilir. Duygular midenizdeki kelebeklerden süratli kalp atışlarına kadar değişebilir. Zihninizle bedeniniz arasında bir kopukluk varmış gibi kendinizi kontrolden çıkmış hissedebilirsiniz.

İnsanların kaygı sorunu deneyimledikleri başka yollar arasında kabuslar, panik ataklar ve ıstırap veren fikriyat yahut denetim edemediğiniz hatırat yer alır. Genel bir kaygı ve kaygı hissine sahip olabilirsiniz yahut belli bir yer yahut olaydan korkabilirsiniz.

Genel tasa bulguları şunları içerir:

 • Artan kalp atışı
 • Hızlı nefes alma
 • Huzursuzluk
 • Odaklanma sorunu
 • Uyku gelişlerinde sorun

Anksiyete belirtileriniz bir başkasınınkinden tamamıyla değişik olur. Bu sebeple, kaygının kendini gösterebileceği bütün yolları bilmek önemlidir. Yaşayabileceğiniz pekçok kaygı sorunu sendromu türü ile ilgili bilgi edinin.

Anksiyete krizi nedir?

Anksiyete atağı, korku dolu bir histir. Çoğu ademoğlu için bir kaygı sorunu atağı azıcık azıcık gelişir. Stresli bir vaka yaklaştıkça daha dahi kötüleşebilir.

Anksiyete atakları büyük oranda değişebilir ve semptomlar bireyler arasında değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi, anksiyetenin pek çok belirtisinin her bireyin başına gelmemesi ve zaman içinde değişebilmeleridir.

Bir kaygı sorunu atağının süregelen semptomları şunları içerir:

 • Baş dönmesi yada baygınlık
 • Nefes darlığı
 • Ağızda kuruluk
 • Terlemek
 • Sıtmalanma
 • Korku ve Kaygı
 • Karıncalanma

Panik atılım ve kaygı sorunu atağı birtakım ortak semptomları paylaşır, fakat şunlar tıpkı değildir. Belirtilerinizin rastgele birinin neticesi olup olmadığına karar verebilmek için her biri ile ilgili daha çok bilgi edinin.

Anksiyete bozukluğu ne neden olur?

Araştırmacılar, kaygının mutlak nedeninden güvenilir değiller. Ancak, büyük ihtimalle faktörlerin bir kombinasyonu rol alır. Bunlar, kalıtsal ve bölgesel faktörlerin beraberinde beyin kimyasını içerir.

Ek olarak, incelemeciler, beynin korkuyu denetim etmekten mesul alanlarının etkilenebileceğine inanıyor.

Güncel kaygı sorunu incelemesi, beynin tasa ile ilgili kısımlarına daha derin bir bakış atıyor. Araştırmacıların ne bulduğu ile ilgili daha çok bilgi edinin.

Anksiyete’yi tespit eden testler var mı?

Tek bir test kaygıyı tespit edemez. Bunun yerine, bir kaygı sorunu teşhisi uzun bir fiziki muayene, hafıza sihhati değerlendirmeleri ve psikolojik anketler sürecini gerektirir.

Bazı hekimler, yaşadığınız semptomlara katkıda bulunabilecek altta yatan tıbbi halleri dışlamak için kan yahut sidik testleri girmek üzere fizik muayene yapabilir.

Doktorunuzun yaşadığınız kaygı sorunu düzeyini değerlendirmesine yardımcı olmak için birkaç kaygı sorunu testi ve ölçeği de tüketilir. Bu testlerin her birine ulaşın.

Anksiyete tedavileri nelerdir?

Anksiyete teşhisi konulduktan sonra, hekiminizle tedavi seçeneklerini araştırabilirsiniz. Bazı insanlar için tıbbi tedavi lüzumlu değildir. Yaşam tipi farkılıkları semptomların üstesinden gelmek için yeterli olur.

Orta yahut şiddetli vakalarda tedavi semptomların üstesinden gelmenize ve
Bir terapist yahut psikolog ile kavuşmak, tasa problemi meydana çıktığında kullanacağınız araçları ve kafaya çıkma stratejilerini öğrenmenize yardımcı olur.

Anksiyeteyi tedavi etmek için karakteristik olarak sarfedilen ilaçlar arasında antidepresanlar ve sakinleştiriciler yer alır. Beyin kimyasını dengelemek, tasa problemi olaylarını önlemek ve bozukluğun en şiddetli semptomlarını önlemek için çalışırlar. Anksiyete ilaçları ve her türün faydaları ve üstünlükleri ile ilgili daha çok bilgi edinin.

Anksiyete için hangi naturel ilaçlar kullanılır?

Yaşam tipi farkılıkları, her gün baş edebileceğiniz gerilim ve kaygının bir kısmını tekrar yaşamanın tesirli bir yolu olur. Doğal “çarelerin” fazlası vücudunuza itina göstermekten, sıhhatli aktivitelere katılmaktan ve sıhhatsiz olanları ortadan kaldırmaktan oluşur.

Bunlar şunları içerir:

 • 8+ Üzeri uyumak
 • Rahatlamak
 • Zinde kalmak ve spor yapmak
 • Sağlıklı bir diyet programı
 • Alkolden uzak durmak
 • Kafeinden uzak durmak
 • Sigaradan uzaklaşmak

Bu hayat tipi farkılıkları, birtakım kaygıları gidermenize yardımcı olacak pozitif bir yol gibi görünüyorsa, her birinin nasıl çalıştığını okuyun – ayrıyeten kaygıyı tedavi etmek için daha çok olağanüstü düşünce edinin.

Kaygı ve çöküntü

Anksiyete Bozukluğu
Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğunuz varsa, depresyonda dahi olabilirsiniz. Anksiyete ve çöküntü tek tek meydana çıkabilse de, bunların ruh sihhati bozukluklarının beraber olması anormal değildir.

Anksiyete, klinik yahut mühim depresyonun bir sendromu olur. Aynı şekilde, depresyonun kötüleşen semptomları bir tasa problemi problemi yönünden tetiklenebilir.

Her iki durumun semptomları tıpkı tedavilerin çoğuyla yönetilebilir: psikoterapi (danışmanlık), ilaçlar ve hayat tipi farkılıkları.

Anksiyeteli çocuklara nasıl yardım edilir?

Çocuklarda kaygılanma çok sık görülmektedir. Aslında, sekiz çocuktan biri kaygılanma yaşayacaktır. Çocuklar büyüdükçe ve ebeveynlerinden, arkadaşlarından ve bakıcılarından öğrendikçe, çoğunlukla kendilerini sakinleştirme ve kaygı ile mücadelesini kazanarak bu becerisini geliştirir.

Ancak, çocuklarda kaygılanma problemi bunun yanı sıra müzmin ve daimi duruma gelebilir ve bir anksiyete problemi bozukluğuna dönüşebilir.

Anksiyete bozukluğu belirtileri şunlardır:

 • Gergin olma
 • Kızgınlık hali
 • Uykusuzluk halsizlik
 • Korku hissi
 • Utanma

Çocuklarda Anksiyete problemi tedavisi, konuşma terapisi ve ilaçları içerir. Anksiyete bozukluğunun bulguları ve çocuğunuzun kaygısını yatıştırmaya yardımcı olacak teknikler ile ilgili daha çok bilgi edinin.

Anksiyete problemi yaşam sürdüren gençlere nasıl yardım edilir?

Gençlerin kaygılı olmak için pek çok sebebi olur. Testler, üniversite ziyaretleri ve ilk tarihler bu mühim senelerde meydana çıkıyor. Ancak kaygılı hisseden yahut sık sık Anksiyete problemi bulguları yaşam sürdüren ergenlerde Anksiyete problemi problemi olur.

Gençlerde tasa problemi bulguları arasında kızgınlık, utangaçlık, izolasyoncu davranışlar ve kaçınma yer alabilir. Aynı şekilde, gençlerde tasa problemi alışılmadık davranışlara niçin olur. Harekete geçebilir, okulda kötü performans sergileyebilir, sosyal hadiseleri atlayabilir ve üstelik madde yahut alkol tüketimine girebilirler.

Bazı gençler için anksiyeteye çöküntü eşlik edebilir. Her iki hali dahi tanımak, tedavinin altta yatan problemleri ele alabilmesi ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olması için önemlidir.

Gençlerde Anksiyete problemi için en süregelen tedaviler konuşma terapisi ve ilaçtır. Bu tedaviler bunun yanı sıra çöküntü belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Kaygı ve Stres

Stres ve kaygı tıpkı madalyonun iki yüzüdür. Stres, beyniniz yahut bedeninizdeki taleplerin sonucudur. Sizi endişelendiren yahut endişelendiren bir vaka yahut faaliyetten kaynaklanıyor olur. Anksiyete, tıpkı kaygı, kaygı yahut tedirginliktir.

Kaygı, stresinize bir reaksiyon olur, fakat besbelli bir gerilim öğeyi olmayan insanlarda dahi meydana çıkabilir.

Hem kaygı problemi üstelik gerilim fiziki ve zihinsel semptomlara niçin olur.

Bunlar şunları içerir:

 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Hızlı nabız
 • Terlemek
 • Baş dönmesi
 • Gerginlik
 • Kas gerginliği
 • Hızlı soluk alma
 • Panik
 • Kızgınlık
 • Konsantrasyon zorluğu
 • İrrasyonel hiddet yahut kızgınlık
 • Huzursuzluk
 • Uykusuzluk

Ne gerilim ne de tasa her daim kötüdür. Her ikisi de, önünüzdeki vazifiyeti yahut zorluğu başarmanız için size azıcık dayanak yahut teşvik sağlayabilir. Ancak, ısrarcı duruma gelirlerse, günlük yaşamınıza müdahale etmeye başlayabilirler. Bu halde tedavi aramak önemlidir.

Tedavi edilmeyen çöküntü ve tasa problemi için uzun vadeli görünüş, kalp hastalığı gibi müzmin sıhhat problemini içerir. Kaygı ve gerilimin niçin meydana çıktığını ve koşulları nasıl yönetebileceğinizi öğrenin.

Anskiyete ve alkol

Sık sık endişeleniyorsanız, sinirlerinizi sakinleştirmek için bir içki içmeye karar verebilirsiniz. Sonuçta alkol sakinleştiricidir. Merkezi sinir düzeninizin aktivitesini baskılayabilir ve bu dahi kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Sosyal bir ortamda, bu, korumanızı düşürmek için gereksiniminiz olan cevap gibi gelebilir. Sonuçta en iyi çözüm olmayabilir.

Anksiyete problemi olan birtakım insanlar, kendilerini daha iyi sezmek için alkol yahut başka uyuşturucuları kötüye kullanırlar.

] }
89 Beğen

Bir Cevap Yaz