4 Haftalık Gebelik Belirtileri

4 Haftalık Gebelik Belirtileri

Henüz yaklaşık olarak pirinç tanesi büyüklüğüne sahip olan bebeklerin kalbi hamilelik sürecinin 4 haftalık gebelik oluşmaya başlar. Bazı kadınlar gebelik belirtileri bu haftalar arasında görebilir. Kan testi ya da idrar testi aracılığı ile hamile olunup olunmadığı anlaşılır.

4 haftalık gebelik belirtileri aşağıdaki şekildeki gibidir:

 • Göğüsler hassaslaşır ve büyür.
 • Meme uçlarında bulunan renk koyulaşır.
 • Hamileliğin ilk olarak anladığı genel belirti adet gecikmesidir.
 • Yoğun bir biçimde yorgunluk hissedilir.
 • Bulantı ve kusmalar yoğun bir hale gelir.
 • Bu dönem içerisinde ‘’ yerleşme kanaması ‘’ adı verilen kanamalar olabilir. Bu kanama zararsızdır ve lekelenme şeklindedir.
4 Haftalık Gebelik Belirtileri
4 Haftalık Gebelik Belirtileri

4 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Kadınların bazılar gebelik belirtilerini 4.hafta içerisinde görebilmektedir. Bununla birlikte annelerde bazı değişiklikler de görülmektedir.

4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler aşağıdaki şekildeki gibidir:

 • Döllenen yumurta rahim çeperi ile birleşmeye çalışır.
 • Birleşmeye başlama sürecinde annede aşılama kanaması görülebilir. Bu oldukça normal bir durumdur.
 • Anne, biraz şişkinlik hissi yaşayabilir.
 • Annenin göğüs kısmında hassaslaşmalar olabilir.
 • Anne, gün içerisinde yorgun olduğunu hissedebilir.
 • Hafif bir biçimde karın ağrıları hissedilebilir. Bunun sebebi ise bebeğin uterusun astar kısmına bağlanmaya başlamasıdır.
 • Kanamalar birkaç günden fazla olursa ve aşırı bir şekilde gerçekleşiyorsa uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.
 • Bütün kadınlarda genel olarak emplantasyon kanamasındaki renk farklılık gösterebilir. Bu kanamanın zamanı ise bir sonraki adet zamanından önce olduğu bilinmektedir.

4 Haftalık Ultrason Gebelik Görüntüleri Nasıldır?

Bebek yuvarlak şekle benzer bir biçimde görünmektedir. Embriyo yaklaşık bir pirinç taneciği boyutundadır ve hemen hemen 1-2 mm arasında boya sahiptir. Fakat mikroskop ile bakılınca görülebilir.

Gebelik İdrar Testi İle Çıkar mı?

4 haftalık gebelik idrar testi ile çıkar mı sorusunun cevabı, evettir. Hamileliğin 4. haftasında hamilelik için yapılan testler ile kişinin hamilelik durumu öğrenilebilir. Negatif çıkan test sonucu hamile olmadığınızı, pozitif çıkan test sonucu ise hamile olduğunuzu gösterebilir ancak test için erken olabilir.

4 Haftalık Gebelik Kesesi Nasıl Olur?

Bebeğin anne karnı içerisinde gelişip büyüdüğü yere gebelik kesesi adı verilmektedir. Doğumun gerçekleşmediği gebeliklerin genelinde anormal görüntüye sahip olur fakat doğum olan hamileliklerin çoğunda normal ve yuvarlak bir görünüm olur.

4 Haftalık Gebelik
4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik Kesesi Ne Kadar Uzunluktadır?

Gebelik kesesi adet gecikmesinden hemen 1 ila 3 gün sonra görülebilmektedir. Bu dönemde gebelik kesesinin boyu 3-5 mm arasındadır.

4 Haftalık Gebelikte  Testte Çıkar Mı?

Bu sorunun cevabı evettir. 4 haftalık gebelik testte çıkabilmektedir. Kan testi ya da idrar testi yapılarak sonuçlar görülebilir.

4 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri Ne Olmalıdır?

4 Haftalık beta HCG değeri 5000 – 10000 mlU / ml aralıkları arasında olmalıdır.

4 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

3 hafta süresince dinlenen ‘’ tomurcuk ‘’ artık ikiye bölünmeye başlamıştır. Bu bölünme sonucunda embriyo ve plasenta meydana gelir.

Bebeğin sağlıklı bir biçimde gelişmesini ve büyümesini desteklemek adına beslenmenize dikkat etmelisiniz. Fakat ilk haftalarda yeni döneme girmenin verdiği heyecan ille aniden iki kişilik yemeye başlamak yanlıştır. Araştırma sonuçlarına göre, hamileliğin ilk başlarından alınan fazladan 300 kalori yeterli olarak görülmüştür. Uzmanlar hem annenin hem de bebeğin gelişiminin sağlıklı bir biçimde olması adına folik asit alınmasını gerekli olarak belirtmişlerdir. Hamilelik süresi boyunca B12 içeren besinler alınmalı ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat edilmesi uzman doktorlar tarafından önerilir.

4 Haftalık Bebek Canlı Olur Mu?

Bebek henüz embriyo halindedir. Embriyo yumurta ve spermin bir araya gelmesi sonucu oluşur. İlk zamanlarda zigot adını alırken gelişmeye ve büyümeye devam etmesiyle beraber embriyo haline gelir. Hamileliğin 4.haftasında halk dilinde bilinen bebek haline henüz gelememiştir.

] }
45 Beğen

Bir Cevap Yaz